Yazı Boyutu

a a a

Eyüpsultan Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından organize edilen ve her Perşembe günü saat 20:23'te Facebook üzerinden canlı yayınlanan Eyüpsultan'da Gündem programında yapılan faaliyetler konuşulurken, vatandaşların soruları da cevaplandırıldı.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın konuk olduğu ve sosyal medya üzerinden gelen soruların cevaplandığı programda, Eyüp Sultan Tarihi Merkez Yönetimi (ESTAM) çalışmaları da gündeme geldi.

Başkan Aydın, ESTAM proje çalışmalarının artık kendisini yavaş yavaş göstermeye başladığını söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti;

BAŞKAN AYDIN: ESTAM DÜNYA ÇAPINDA BİR PROJE

“ESTAM, biz göreve geldikten 3-4 ay sonra başlattığımız içerisinde 67 tane çalışmanın olduğu çok külli bir projedir. Yoğun istişareler yaptığımız bu projede yüzlerce insan, onlarca akademisyen, onlarca uzman ve onlarca kurumun paydaşlığında oluştu.

İddia ediyorum bana göre ESTAM, dünya çapında bir proje. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Büyükşehir Belediye başkanımız bu projeyi biliyor ve destekliyorlar.

Projemizi 7 Mayıs Pazartesi günü Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş'un da katılımıyla kamuoyuna resmi olarak duyuracağız. Dolayısıyla projemizi tüm boyutlarıyla kamuoyuna iletmek üzere basın mensuplarıyla paylaşacağız. Gerçekten bunun heyecanını yaşıyorum”

BAŞKAN AYDIN: ESTAM BİR MEDENİYETİN İHYA VE İNŞA PROJESİDİR

ESTAM'ın bir meydan veya sade bir çevre düzenlemesi olmadığını söyleyen Başkan Aydın, bir medeniyetin ihya ve inşa projesi olduğunu söyledi.

Başkan Aydın konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Fiziki düzenlemeleriz var altyapısıyla, üst yapısıyla, zeminleriyle, kent mobilyalarıyla, aydınlatmalarıyla. Aynı zamanda fiziki olmayan yatırımlar dediğimiz eserlerimiz var.

Rehber uygulamalarız, rotalarımız, hijyen çalışmalarımız, cepheler, otoparklar, ulaşımın yayalaştırılması gibi. Bütün bunlar aslında tarihi alanların dünyadaki diğer örnekleri ile aynı seviyede ve aynı nitelikte uygulanmasıdır. Bunun için dünya çapında bir proje diyorum”

BAŞKAN AYDIN: ALTYAPISI VE ÜST YAPISIYLA KALICI BİR ESER

Fahri Korutürk Caddesi projenin ilk ayağı olduğunu ve buradaki çalışmaların en geç 15 Mayıs'ta tamamlanacağını kaydeden Başkan Aydın, konuşmasına şöyle devam etti;

“Ramazan ayından sonra ise meydan ve çevresindeki caddelerin yapımına devam edilecek. Buradaki amaç esnafın ve vatandaşın çalışmalardan minimum etkilenmesini sağlamak. Böyle bir planlama ile yolumuza devam ediyoruz. Son derece kaliteli malzeme, işçilik ve çok iyi bir planlama ile ilerliyoruz.

Vatandaşımız yapılan çalışmadan da oldukça memnun. İlk defa Eyüpsultan'da altyapısıyla, üst yapısıyla kalıcı bir eser oluşturuluyor. Elektrik, su, internet, doğalgaz gibi alt yapı hatları yenilendi ve daha yüksek teknolojiyle değiştirildi.

Herhangi bir bakım onarım arıza olması halinde zemini kırmadan dökmeden belli noktalardan müdahale edilebilecek bir işletme sistemi kuruldu. Bundan sonraki süreçte çok uzun yıllar caddemiz herhangi bir şekilde onarılmak ve değiştirilmek zorunda kalınmayacak”

Başkan Remzi Aydın, sözlerine şöyle devam etti;

"Artık Eyüpsultan'da büyük yağmurlar yağdığında esnafımızın ve vatandaşımızın selden etkilenmesi dükkanlarını sular basması, kanalizasyonların patlaması gibi durumları yaşamayacağız.

BAŞKAN AYDIN: ÇARŞIMIZ HAK ETTİĞİ NİTELİĞE KAVUŞACAK

İstanbul'un en önemli merkezlerinden bir tanesi olan çarşımız inşallah hak ettiği niteliğe kavuşacak. Ramazan ayından sonra etap etap meydan ve meydan çevresi oyuncakçılar çarşısı Halit Bin Velit Bulvarı, Otantik Çarşı gibi noktalarda çalışmalar devam edecek.

İnşallah 1 yıl içerisinde bütün meydan ve çevresini bitirmeyi hedefliyoruz. 2-3 yıl içerisinde ise ESTAM projesinin çok büyük bir kısmı tamamlanmış olacak. Hamamız inşallah bu sene bitecek"