Yazı Boyutu

a a a

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın, geçtiğimiz günlerde “Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması” kategorisinde ödül alan Eyüpsultan Tarihi Merkez (ESTAM) projesi ile ilgili esnafa tanıtım toplantıları devam ediyor. Toplantılarda bir yandan esnafa proje ile ilgili bilgi veriliyor, bir yandan da fikir alışverişi gerçekleştiriliyor.

Eyüpsultan Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Turan Koçer'in katılımıyla ESTAM binasında düzenlenen toplantıda Oyuncakçılar Çarşısı esnafıyla proje hakkında bilgilendirme yapıldı.

Başkan Remzi Aydın'a, “Yılın Büyükşehir İlçe Belediye Başkanı” ödülünü getiren projenin tüm detayları esnafa aktarıldı.

ÇALIŞMALARDA ZİYARETÇİ MEMNUNİYETİ ESAS ALINDI

Toplantıda esnafa öncelikli olarak ESTAM projesi ile ilgili bir tanıtım videosu izletildi. Ardından Başkan Yardımcısı Ahmet Turan Koçer alanda yapılan anket çalışmalarıyla ilgili bilgi vererek şunları söyledi:

“Alanda ne gibi problemler var, neler yapılıyor, ne tür gelişmeler var, bunlara nasıl müdahil oluruz, bunları nasıl rahatlatırız gibi konularda bilgiler alınıyor. Bu çalışmalarda temel olan ziyaretçiler. Yapılan anket çalışmalarında ziyaretçiler aradıkları ürünü bulmadıklarından bahsediyor. Eyüpsultan'a özgü, nitelikli hediyelik şeyler arıyorlar. Hediyelik eşya bulamadıklarını söylüyorlar. Bazı konularda memnun olmadıklarını belirtiyorlar. Bazıları servis ve hizmetlerden memnun değiller.”

EYÜPSULTAN'DA MİMAR SİNAN'IN 26 ESERİ BULUNUYOR

Konuşmasında Eyüpsultan'ın, İstanbul'un, hatta tüm Türkiye'nin değeri olduğunu vurgulayan Başkan Yardımcısı Koçer, Mimar Sinan gibi dev bir adamın bu bölgede 26 tane eser yapmış olduğunun altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“ESTAM Yönetim Alanı adı verilen alan 98 hektara çıktı. Haliç Köprüsü'nden Pierre Loti Tepesi'ne kadar uzanan bölge bizim 'Tarihi Merkez' diye ayırdığımız bölge. Bu bölgede 67 tane proje yürütülüyor. Burası bir kültür sanat merkeziymiş. En parlak dönemini Kanuni zamanında yaşamış.

Geçen yüzyıla kadar saraydan izin almadan burada mülk el değiştiremezmiş. Özel bir yer. Bu bölgenin aslına uygun korunması, yaşamdan arındırılmaması, trafik yükünün azaltılması çok önemli. Bu alan bizim açımızdan 7 temel proje alanından oluşuyor. 35 tane proje devam ediyor. Bu alan düzenlendiğinde, yenilendiğinde ziyaretçi sayısında artış yaşarız.”

Toplantıda esnafa, Eyüpsultan için hazırlanmış hediyelik eşya örnekleri gösterildi.