Yazı Boyutu

a a a

Eyüpsultan'a gelen ziyaretçilerin en güzel şekilde ağırlanması, ziyaret amaçlarına uygun hoş, güzel vakit geçirebilmelerini sağlamak, arzu ettikleri hizmet ve servisleri kaliteli bir şekilde almalarını sağlamak için kurulan ESTAM'da (Eyüp Sultan Tarihi Merkez) uygulama safhasına geçildi.

Eyüp Sultan Tarihi Merkez Bölgesi'nde tarihi yapıların ve kültürel değerlerin etkin tanıtımını sağlamak amacıyla kurulan Rehberlik/Mihmandar hizmetlerinin ardından “Alan Destek Hizmetleri”de faaliyete geçti.

Eyüpsultan Tarihi Merkez sınırları içerisinde bilgilendirme ve yönlendirme esaslı alan destek hizmetleri veren ESTAM Destek personeli, haftanın yedi günü Eyüp'ün misafirlerinin memnuniyeti için uğraş veriyor.

Eyüpsultan Meydan, Nişanca ve Piyer Loti'de iki kişilik gruplar halinde çalışan alan destek elemanları, yönlendirme, bilgilendirme, danışma, kontrol, protokol ile alanda görev yapan zabıta, temizlik, güvenlik ve sağlık hizmetleri arasındaki koordinasyonu sağlıyor.

Alan destek elemanlarının iki aydır dönüşümlü olarak üç farklı bölgede haftanın yedi günü mesai saatleri içerisinde hizmet verdiklerini söyleyen Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, “Arkadaşlarımız alanda görev yapan zabıta, temizlik, güvenlik hizmetleriyle devamlı koordinasyon halinde çalışıyorlar. Alanda oluşan aksaklık, sorun ve gereksinimleri anında şifahen ya da yazılı olarak ilgili birimlere bildiriyorlar. Böylece sorunların büyümeden, anında müdahale edilmesi sağlanıyor” diyor.

VATANDAŞLARIN TÜM SORULARI YANIT BULUYOR

Alanda görevli personelin vatandaşla sürekli olarak diyalog içerisinde olduğunu vurgulayan Başkan Aydın, “Arkadaşlarımız gün içinde vatandaşların çeşitli sorularına cevaplar veriyor, destek oluyorlar. Tarifleri ve yönlendirmeleri en doğru şekilde yapan bu arkadaşlarımız, gerektiğinde ziyaretçilerimize refakat ederek yardımcı da oluyorlar.” açıklamasını yapıyor.

ALANDA ELEKTRİKLİ HİZMET ARAÇLARI DOLAŞMAYA BAŞLAYACAK

Eyüpsultan Belediyesi; Eyüp Sultan Tarihi Merkez Alan Yönetimi (ESTAM) projesi kapsamında; yaşlılar, yürüyemeyecek durumda rahatsızlığı olanlar ve engelliler için 5 yeni aracı hizmete aldı.

Bu hizmet sayesinde artık yaşlı, hasta ve engelli vatandaşlar Eyüpsultan Meydanı ve Eyüp Sultan Camii'ne zorluk çekmeden ulaşabilecek.

Hizmete alınan araçlar ve ESTAM ile ilgili yapılan diğer çalışmalarla ilgili olarak bilgi veren Başkan Remzi Aydın şunları söyledi:

“Alan özel bir bölge haline geliyor. İlk etapta buraya gelen yaşlı, engelli, yürüme zorluğu çeken insanlara yönelik tur hizmeti başlattık. Bununla ilgili tur araçları satın aldık.

2 adet 8 kişilik araç, 1 adet arkasında tekerlekli sandalye taşıyabilen 4 kişilik araç, 1 adet malzeme nakliye aracı, 1 adet cenaze aracımız var. Araçlar Eyüpsultan'da uzak bir noktadan Meydan’a gelmeye çalışan ama erişim zorluğu yaşayan engelli, hasta, yaşlı, yürüme zorluğu çeken kişilerin taşınmasını yapıyor.

Erişim zorluğu çeken vatandaşlar, Caferpaşa Medresesi'nin yanında oluşturduğumuz Alan Destek Noktası'na başvurarak, oluşturulacak gruplarla, rehberler eşliğinde turlara da başlayabilirler”