Yazı Boyutu

a a a

Eyüpsultan Tarihi Merkez (ESTAM) projesi kapsamında düzenlenen "ESTAM Rehberliği Rehberlikte Uzmanlaşma Programı" sertifika töreni gerçekleşti.

Eğitimlerinin ardından yapılan sınavda başarı gösteren rehberlere sertifikaları, AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın ve İstanbul Rehberler Odası (İRO) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Eğinoğlu tarafından takdim edildi.

AYDIN: TARİHİ EYÜPSULTAN MERKEZ İLE HALKIMIZ ARASINDA KÖPRÜ OLACAKSINIZ

Serifika töreninde rehberlere hitap eden Başkan Remzi Aydın şunları söyledi:

"Her konuda ilkleri gerçekleştiren belediyemiz, turizm ve kültür alanında da bir ilke imza atmış bulunuyor. Türkiye'de ilk defa bir belediye ile bir meslek odası ortak protokol imzalayarak, uzmanlık eğitimi ve sertifikası veriyor.

Bu program sonrası siz değerli rehberlerimiz Tarihi Eyüpsultan Merkez ile halkımız arasında bir köprü olacaksınız. Burada sizlere büyük iş düşüyor"

EYÜPSULTAN UZMANI ÜNVANI ALDILAR

İRO'nun duyurusu ile başvuru yapan ve eğitim almaya başlayan 50 rehberden 38'i, yapılan sınav sonucunda başarılı olarak serifika almaya hak kazandı.

İki günü teorik, üç günü ise sahada pratik olarak verilen Eyüpsultan Tarihi Merkez gezi rotaları eğitiminin ardından rehberler, Eyüpsultan Uzmanı ünvanını aldılar.

4 KİTAPÇIK HEDİYE EDİLDİ

Eyüpsultan Camii ve Çevresi, Ayvansaray-Kızıl Mescit güzergahı, İdris Tepesi ve Pier Loti ve Eyüpsultan Mezarlığı'ndan oluşan dört ana güzergah ve rotayı anlatan gezi kitapçıklarının Arapça, İngilizce ve Türkçe baskısı, serifika alan rehberlere hediye edildi.