Yazı Boyutu

a a a
Devam Eden Projeler
1 Aralık, 2017

Detay

Kültürel Miras Koruma Müdürlüğünce yürütülen İstanbul geneli türbe, hazire ve kabir yerlerine ilişkin Envanter Çalışması devam etmekte olup; Eyüpsultan ilçesinin arazi tespit çalışmaları tamamlanmıştır.

Bu çalışmalarda, Eyüpsultan ilçesinde tespit edilen 281 adet türbe, hazire ve kabir yerinden 136 âdedinin sorumluluğu Vakıflar Genel Müdürlüğüne, 104 yerin sorumluluğu İstanbul Büyükşehir Belediyesine aittir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Vakıflar Genel Müdürlüğü arasında; 11.11.2016 tarihinde imzalanan “İstanbul Avrupa Yakasında Bulunan 324 Adet Türbe, Hazire ve Kabir Yerinin Proje, Uygulama ve Basit- Bakım Çalışmaları Protokolü” kapsamında, Eyüpsultan ilçesinde yer alan 80 adet ile ilgili gerekli çalışmaların yapılabilmesi için muvafakat alınmıştır. 27.05.2005 tarihinde imzalanan “İstanbul geneli 120 adet türbenin Proje ve uygulama protokolü” kapsamında 25 adet yer için muvafakat alınmıştır.

Böylelikle Eyüpsultan ilçesinde toplamda 105 adet vakıf mülkü türbe, hazire ve kabir yeri için muvafakat alınmıştır. Proje kapsamında mezar taşlarının envanteri ve okuması da (eksik yerler için) yapılmaktadır.

Mayıs 2018 tarihi itibariyle Eyüpsultan ilçesinde; 32 adet uygulaması tamamlanmış, 19 adet uygulaması devam eden türbe, hazire ve kabir yeri bulunmaktadır.